Odchudzanie Zbilansowana dieta

Kaloryczność posiłków ektomorfika

Każdy człowiek chciałby mieć piękną sylwetkę, jakiej nie wstydziłby się pokazać na plaży w czasie wakacji. Niestety istnieją osoby, które wolą ukryć swoje działo. I choć mówi się, że to osoby otyłe wstydzą się najbardziej swojego ciała, okazuje się, że istnieje jeszcze jedna grupa ludzi, która walczy ze swoimi kompleksami. To ektomorficy — osoby, które cierpią na szybką przemianę materii, przez co nie są w stanie prawidłowo przybierać na wadze. Na szczęście, podobnie jak otyłość, również to schorzenie można leczyć. Trzeba jednak zastosować odpowiednią dietę i zestaw ćwiczeń. Jak powinna wyglądać ta pierwsza? Ile kalorii powinien spożywać w ciągu dnia ektomorfik?

Sprawa indywidualna

Jak się okazuje, podobnie jak w innych przypadkach, również decydując się na dietę pozwalającą przybrać na wadze, każda osoba powinna skontaktować się z dietetykiem, z którym ustali indywidualnie zapotrzebowanie energetyczne. Jednym może bowiem wystarczyć dieta 2500 kcal, a inni będą musieli zjadać codziennie o wiele więcej kalorii. Jak to ustalić?

Przyjmuje się, że mężczyzna, który waży 65 kg powinien spożywać około 4300 kalorii, jeśli chce zbudować masę mięśniową. Badania wykazują, że ektomorficy, jeśli chcą osiągnąć prawidłową masę i wygląd swojego ciała, powinni spożywać między 10 a 15% więcej kalorii, niż wskazuje na to ich obecna masa ciała. Choć wydawać by się mogło, że spożycie większej ilości kalorii nie będzie niczym trudnym, w praktyce okazuje się, że przestrzeganie określonej diety jest często trudniejsze, niż same treningi na siłowni. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *