Kaloryczność posiłków Zbilansowana dieta

Dieta 1000 kalorii — kto może na nią przejść?

Choć na rynku istnieje wiele diet odchudzających, wiele osób decyduje się na drakońskie postępowanie, które może, choć nie musi (jeśli dieta zostanie przygotowana przez specjalistów, mających danego pacjenta pod kontrolą) sprawić, że organizm ludzki zacznie mieć niedobory podstawowych składników odżywczych, przez co nie będzie możliwe prawidłowe pokrycie wydatku energetycznego. Jedną z diet, która budzę kontrowersje, jest dieta 1000 kcal. Kto może ją bezpieczne stosować? Czy w ogóle jest bezpieczna?

Tylko świadoma decyzja

Osoby, które chcą znacznie obniżyć ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii, powinny to zrobić świadomie. Zanim zatem przejdą na wspomnianą dietę 1000 kcal, muszą się z nią zapoznać, przemyśleć, czy to rozwiązanie będzie dla nich dobre. 

Aby moc bezpiecznie stosować VLCD, czyli z angielskiego very low calorie diet (dieta o bardzo niskiej podaży energii), pierwszym krokiem do podjęcia tego wyzwania jest kontakt z lekarzem i dietetykiem, ponieważ można ją stosować tylko pod ich kontrolą. Co więcej, ten rodzaj diety mogą stosować jedynie osoby, które są bardzo otyłe, a kolejny przyrost masy ciała może być dla nich niebezpieczny zarówno pod względem zdrowia, jak i życia. 

Dieta 1000 kcal jest rygorystycznym sposobem odżywiania, którego nie można stosować przez długi czas. Co więcej, osoby, które się na nią zdecydują powinny przyjmować dodatkowo odpowiednie suplementy, pozwalające wyeliminować im niedobory składników mineralnych i witamin, jakie wynikają z niskiej podaży energii.

Koniec odchudzania to nie koniec diety

Warto mieć na uwadze, że nawet po zakończeniu diety 1000 kcal, osoby, które się na nią zdecydowały, nie skończyły procesu odchudzania. Jest to dopiero początek do zdrowego odżywiania, innego trybu życia i walki do wymarzonej wagi. Przede wszystkim, chcąc utrzymać efekt odchudzania, należy zmienić swoje nawyki żywieniowe, aby spożywając nadmierną ilość energii, nie doprowadzić do niechcianego efektu jo-jo. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *